Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva

Zvracející Ostravačky

7. 10. 2021 7:00:11
Je skvělé jezdit elektromobilem, ale proč to EU chce po všech? Proč si každý nemůže koupit to, co chce? Je to kvůli tomu, abychom dýchali čistší vzduch, nebo spíš chce EU zničit náš automobilový průmysl?

Nevím čemu věřit. Na konferenci na e-salonu před dvěma lety mluvila nějaká paní z plynáren, že technologie CNG je už tak čistá, že splňuje téměř všechny normy na roky dopředu a tak budeme vozy s touto technologií vyrábět mnoho let. Také pán, který reprezentoval „svaz nezávislých petrolejářů“ – nevím přesný název organizace - jen si pamatuji, že velmi přesvědčivě mluvil o tom, že v Německu testované nejnovější motory na naftu se vstřikováním močoviny prakticky čistí vzduch a je jen otázka pár let, než budou uvedeny do praxe. Proč tedy ta panika s elektromobily?

Co dělali lidé z plynáren a z petrolejářského průmyslu na konferenci na e-salonu? To se musíme ptát organizátorů. Od té doby se mnoho změnilo. BMW i Mercedes mezitím oznámili ukončení vývoje spalovacích motorů pro osobní vozy a zanedlouho poté oznámili, že ani hybridy nebudou dále vyvíjet – nedokáží totiž splnit ty normy, které jim nadiktovali ti úředníci z EU.

Možná by chtělo se podívat, jak to začalo.

Kdysi dávno, v roce 1968 byl založen Římský klub. Ten o sobě tvrdí, že „je organizací jednotlivců, kteří sdílejí společný zájem o budoucnost lidstva a usilují o změnu“. Možná Vám římský klub nic neříká, ale pravděpodobně jste slyšeli o publikaci Meze růstu (Limits to Growth).

Co se tehdy psalo, se dovíte například zde: https://archive.org/details/limitstogrowthr00mead

Jak už sám název napovídá, publikace se zabývá tím, kam až může civilizace na zemi růst. Kolik toho ta Země snese. Kolik lidí uživí. Kolik si můžeme postavit domů, koupit aut, vyrobit tepla, spálit nafty, aby to ještě fungovalo a aby se jednalo o „udržitelný růst“ – termín který jistě taky známe. Dá se růst do nekonečna?

Kolik toho vlastně člověk k životu potřebuje? Aut, televizorů, SIM karet, párů bot, nemovitostí, mobilů, alkoholu, piv ... na to máme Český statistický ústav. V mnohých datech jsme mezi předními, nebo dokonce nejlepší na světě. Nejedná se pouze o úmrtí na Covid (s Covidem, ohledně Covidu – nevím, jak se tomu nyní říká), ani nechci mluvit o tom, který premiér vlastní nejvíce nemovitostí na světě. Jedná se mi spíš o tu špínu.

Dá se dozvědět, která země je nejšpinavější na světě?

Když jsem byl malý kluk, jezdil jsem do pionýrského tábora v Jedovnicích. Mám z pobytu jednu zajímavou vzpomínku - a to, že holky z Ostravy v té době chodily rády do školy a neměly rády „příležitosti“, kdy se do školy nemuselo. To byly ty skvělé chvíle, kdy byly „uhelné prázdniny“, sem tam nějaká kalamita, první máj a tak. Pro nás kluky z Jižní Moravy – skvělé časy. Rodiče v práci a my většinou sami doma. Bez internetu, bez soc. sítí – představte si toho času!

U holek z Ostravy to bylo jinak. Holky z Ostravy do školy nechodily pouze tehdy, když ráno zvracely.

Nejdřív jsem taky nerozuměl, ale vysvětlily mně, že tam býval občas tak hrozný vzduch, že se nedal ani pořádně dýchat. No a slabší povahy z toho ráno zvracely. Co si pomatuji, tak za našich mladých časů byla škola hrozná, ale abych místo školy den prozvracel, to bych asi taky raději šel do školy.

Proč o tom píšu? Dnes ráno přede mnou na stopce vyrazil taxík s ostravskou SPZ. Odpich měl parádní, to víte VW s TDI. Možná byl i přečipovaný, ale zcela jistě bez DPF filtru. Zanechal za sebou takový oblak dýmu, sazí, smradu, že jsem přemýšlel o tom, jestli mám zapnout stěrače. Nevím, jestli to bylo tím, že je taxikář, nebo tím, že byl v Brně, možná typem motoru, ale takový dým jsem neviděl ani u náklaďáku. A tak jsem si vzpomněl na holky z Ostravy. Zdalipak po ránu ještě zvracejí.

Byl jsem nedávno na skvělé konferenci o elektromobilitě. Pořádali to elektromobilisté pro elektromobilisty. Konferenci nedotovala EU, ale ty informace! Z praxe, z magistrátu, z evropského parlamentu.

O elektromobilitě povídali ti, co elektromobilem sami jezdí. Žádný komik. Prostě skvělých 8 hodin a mnoho překvapení. Někdy mi to však připomínalo ty vtipy ze socíku o třech prezidentech co si honí ego.

Ale schválně, co si myslíte, která z těchto zemí produkuje nejvíc CO2 na hlavu. My, Čína, nebo Indie. Kdo si nejste jist svou odpovědí, doporučím Vám shlédnout přednášku pana Niedermayera, který toto téma přednesl z pohledu EU. Video si můžete prohlédnout ZDE.

Po zhlédnutí tohoto dokumentu stále přemýšlím o tom, co vše dokážeme v ČR odmítnout, rozofšórovat, pokřivit, rozdotovat a překroutit.

Nabyl jsem dojmu, jako by snad měl někdo ze zvracejících Ostravaček potěšení - ale zatím nevím kdo. Vy ano? Vy to víte?

No a jen tak na okraj vývoj počtu EV v ČR

Autor: Mirek Matyáš | čtvrtek 7.10.2021 7:00 | karma článku: 12.11 | přečteno: 618x

Další články blogera

Mirek Matyáš

Mám ho … ale dalo to fušku

Proběhla spousta událostí, o kterých jsem chtěl psát. Setkání EV v Pelhřimově, Brněnský elektročtvrtek, závod elektrovozů, e-Salon, setkání blogerů ... Jedna událost ale trumfla vše. Mám ho – konečně.

30.11.2021 v 10:01 | Karma článku: 15.39 | Přečteno: 862 | Diskuse

Mirek Matyáš

Jak je to nyní s podporou fotovoltaiky na rodinné domy?

No zatím přesně nevíme, jen tušíme, že to bude lepší než minulá výzva. Dnes se na to pokusím jít jinak. Místo lamentování jak by - co by za 20 let kdyby ... se pokusím udělat reálný příklad, jak to by to mohlo být již za dva týdny.

29.9.2021 v 9:33 | Karma článku: 13.44 | Přečteno: 493 | Diskuse

Mirek Matyáš

Elektromobilita JEDÉÉÉ!

Ne to bych kecal, doslova se VALÍ! Takový mám pocit z událostí posledních dnů. Co se událo? Podívejme se na to.

27.9.2021 v 9:49 | Karma článku: 13.07 | Přečteno: 685 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Kdy se přestane lhát o plynu?

Ekologičtí aktivisté nedávno ve své kampani tvrdili, že uhlobaroni chtějí obelhat veřejnost tím, že plyn, do kterého nově investují, je přechodem k zelené ekonomice.

1.12.2021 v 9:02 | Karma článku: 26.25 | Přečteno: 650 | Diskuse

Eva Hauserová

Kuje na nás někdo celosvětově pikle?

Současná rozháraná doba s vyostřenými rozpory nejrůznějšího druhu úspěšně vyvolává bujení domněnek typu „zase na nás šijou nějakou boudu“... ale mně vesměs připadají nedotažené až zfušované.

1.12.2021 v 8:34 | Karma článku: 22.54 | Přečteno: 2598 | Diskuse

Milan Šálek

Lži protijaderného aktivisty

V Senátu zazněla od ekologického aktivisty slova, že máme stejné přírodní podmínky pro obnovitelnou energii jako Německo. Podle jeho představ zde zřejmě máme větrné mořské pobřeží.

20.11.2021 v 15:46 | Karma článku: 35.90 | Přečteno: 890 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Klimatický konsenzus 99,9 %! A není to málo?

Časopis Environmental Research Letters zveřejnil závěry studie, podle které existuje 99,9 % vědecký konsenzus na tom, že příčinnou klimatické změny jsou emise CO2 vypouštěné člověkem. 99,9 % je hodně. Až to vyvolává pochybnosti.

18.11.2021 v 9:01 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 901 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma článku: 29.79 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 90 Celková karma 13.53 Průměrná čtenost 1141

Technik, konzultant, obchodník - již 30 let.

Na služebních cestách najeto přes 150.000 elektrických km.

Elektromobil vnímám jako TŘEŠNIČKU na dortu elektromobility - té se věnuji v projektu www.mala-elektromobilita.cz

Najdete na iDNES.cz