Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Utajené informace

2. 09. 2020 9:02:02
Blbě to jo. To se dá udělat hned. To je raz dva. Ale na to, aby člověk tu elektromobilitu mohl dělat úplně nejhůř, na to jsou nutné odborné znalosti - a taky léta praxe.

Přece víte, jak je to s informacemi. Záleží hlavně na tom, jak jsou zabaleny. Čím věrohodnější je přednášející, tím lépe jsou jím prezentované informace vnímány.

Stále více lidí se na mne obrací s otázkou, kde vlastně vzít pravdivé informace o elektromobilitě.

Uvažují o elektromobilu - ale bojí se, protože v tisku jsou zprávy, že neustále hoří.

Rádi by si pořídili fotovoltaickou elektrárnu, ale jejich soused, co si ji koupil na klíč – tak ten má návratnost snad padesát let.

Bateriové úložiště co má jeho známý, zase spotřebuje na vlastní provoz tolik energie, že se pomalu nevyplatí ani s dotací.

Získat informace, na kterých lze postavit nějaký projekt je vždy klíčové. Ušetří to mnohdy hodně času a peněz. Poznal jsem, že informace, které se mi nejvíce osvědčily, jsem získal hlavně při setkávání s uživateli těchto technologií. Většinou u nabíječek, na srazech, nebo při setkáních u „kulatých stolů“.

Na každém srazu se objeví nějaká novinka, nějaký nápad co použít, co dělat jinak.

Předminulý rok jsem občas psával i o srazech – dělal jsem takové malé fotoblogy.

Srazů byla minulý rok spousta. Nestíhal jsem, a tak udělám takový malý fotoprůřez i s hlavními myšlenkami – které mne oslovily.

Protože toho je opravdu hodně, rozdělím celý fotoblog na dva. Prvních několik měsíců a ty následující v druhém blogu.

První část eJantarová cesta a setkání patronů. Konference ASEPu, eSalon, konference BIDU, setkání v Olomouci, sraz ve Valašském Meziříčí, Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice, Frankfurtský autosalon, konference v Boskovicích a samozřejmě sraz elektromobilů na Westernu.

Druhý fotoblog – Brněnské elektročtvrtky, Šťastné blackout pátky, letošní setkání v Prčicích, Česká Sibiř, setkání patronů Tesláčka a Electro Dada ve Vestci, Amper 2020, další eJantarová cesta, setkání v Olomouci, Valmez... Těžko vybrat, která akce je nejlepší. Každá má něco do sebe.

Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice se konalo v Rožnově pod Radhoštěm (10 – 12. 5. 2019)

Nejsilnější vzpomínka: Zde mne překvapilo, jaké skvělé informace mají studenti a dokonce i školáci. V diskuzi po přednášce o elektromobilitě se nikdo neptal, kdy elektromobily udělají black out, kolik nových Temelínů budeme muset postavit - když budeme jezdit všichni na elektřinu, ani co budeme dělat se starými bateriemi z elektromobilů. Toto vše bylo žákům základních škol jasné, popřípadě si to dokázali spočítat. Skvělé!

eJantarovou cestu (30.5.2019) každoročně pořádá Milan. Minulý rok byla na Pustevnách a již jsem o ní psal tady.

O Olomouckém srazu (4.5.2019), který pořádá eLuky už fotoblog také byl - ZDE.

Ale jaké akce byly dál?

Třináctý sraz elektromobilistů v Prčicích (5.7.2019) – skvělý sraz. Jen se obávám stagnace asociace, která tento sraz pořádá.

Nejsilnější vzpomínka: Neschopnost přijmout nové členy, nebo jim alespoň odpovědět emailem... se řeší již několik let. Snad se to zlepší - uvidíme příští rok.

Sraz Patronů Tesláčka se konal na Vystrkově (28.7.2019) – přijelo pár elektromobilistů, ale to už je taky historie. Tesláček již nyní pracuje pro elektromobilitu a AI na plný úvazek – a je to vidět.

Nejsilnější vzpomínka: Velmi mne potěšilo, že i jeden člověk s jasným cílem a chutí něco změnit, dělá pro elektromobilou víc než lecjaká asociace.

SETKÁNÍ ELEKTROMOBILISTŮ ve Valašském Meziříčí

Nejsilnější vzpomínka: Zde jsem poprvé na vlastní oči viděl V2H. Udělátko, které vám je schopno připojit rodinný dům na baterii elektromobilu – přímo přes CHAdeMo. Ze čtyřicítkového Leafu Vám tedy RD s rozumnou spotřebou pojede až týden.

Zkoušeli jsme, jak hoří baterie z Tesly - samozřejmě za dozoru několika hasičských jednotek (27.8.2019)

Nejsilnější vzpomínka: Baterky (18650) jdou velmi obtížně zapálit a dají se hasit jak vodou, tak obyčejným práškovým hasičákem (stačí je pouze ochladit a přestanou hořet).

V rámci eSalonu byla 14.11.2019 konference Čistá elektromobilita v chytrých městech. Jako vždy skvělá konference – BID to prostě umí.

Nejsilnější vzpomínka: Neskutečně překroucené nesmysl. „Nové dieselové motory vypouštějí čistší vzduch, než nasávají.“ Ale jak pěkně a přesvědčivě to bylo prezentováno. I já na chvíli zapochyboval.

KONFERENCE ASEP byla v rámci eSalonu tuším druhý den.

Nejsilnější vzpomínka: Spousta praktických zkušeností. Sem se vždy těším.

FRANKFURTSKÝ AUTOSALON (12.9.2019)

Tady bylo spousta skvělých zážitků:

Škoda CITYGOe iV, Angela Merkelová a "ekoteroristky" hned naproti (na střechách /kapotách) vystavených BMW, neúčast spousty výrobců elektromobilů (Nissan, Tesla, Renault, Citroen, Mitsubishi, Subaru...) spousta čínských prototypů a skládaček, Honda e, Corza E, VW ID3.

Nejsilnější vzpomínka: Osobně mne nejvíc překvapilo, jak velké baterie mají vozy na vodík - na obrázku je NEXO.

KONFERENCE O ELEKTROMOBILITĚ V BOSKOVICÍCH 20.9.2019

Skvělá konference a pozoruhodně velká účast. Vždyť se taky bylo na co koukat.

Nejsilnější vzpomínka: Zajímavé pojetí elektromobility a ekologie od youtubera, který publikuje pod nickem Electro Dad. (mimochodem nejsledovanější kanál co se elektromobility týče).

2. Elektrowesternový sraz v Boskovicích 21.9.2019

Druhý sraz se povedl. Koně, elektrokola, soutěže, country bál a spousta elektromobilistů. Tuším, že elektromobilů přijelo skoro šedesát a přes sto registrovaných účastníků a další stovka návštěvníků, kteří přišli jen tak nakouknout.

Nejsilnější vzpomínka: Elektromobilisté i fandové elektromobility se dokážou skvěle bavit. Jsou také velmi soutěživí, když hlavní výhrou je zapůjčení elektromobilu na čtrnáct dní.

Tak pokračování fotoblogů zas za nějaký čas. Nebo se možná dříve uvidíme na nějakém srazu.

Autor: Mirek Matyáš | středa 2.9.2020 9:02 | karma článku: 12.60 | přečteno: 532x

Další články blogera

Mirek Matyáš

To kvôli Vám.

Proběhlo naše ranní firemní sezení. Srovnáváme zde náš dlouhodobý odhad vývoje pandemie s realitou. Podle toho upravujeme provoz firmy. Náš odhad se pohybuje v 10 % toleranci. Zatím to tedy jde. Ale ...

13.1.2021 v 10:20 | Karma článku: 11.81 | Přečteno: 401 | Diskuse

Mirek Matyáš

Očekávání zázraku 2

Dnes jen krátce. Jaká je prognóza obratů naší firmy na rok 2021? A co všechno budeme muset udělat, abychom přežili? V návaznosti na předchozí ukecanej blog to dnes bude rychlé.

5.1.2021 v 1:44 | Karma článku: 10.22 | Přečteno: 407 | Diskuse

Mirek Matyáš

Očekávání zázraku.

Není vhodnější doba na očekávání zázraku než období vánoc a začátek roku. Dobu máme tedy stanovenou, ale co je to ten zázrak? Lze ho nalézt v grafu mezitýdenní změny počtu hospitalizovaných v ČR - který je uprostřed článku?

3.1.2021 v 23:50 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 1234 | Diskuse

Mirek Matyáš

Tak bych potřeboval poradit.

I když je rozhodování moje silná stránka a věnoval jsem dost úsilí tomu, abych se v tomto oboru zlepšil, nyní jsem v úzkých a potřebuji poradit.

13.9.2020 v 19:30 | Karma článku: 10.77 | Přečteno: 553 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Okamžitě zrušme zimu, není klimaticky spravedlivá

Pokud budeme i nadále tolerovat zimu, nedosáhneme klimatické neutrality. Proto je nutné zimu zrušit. Ideálně hned, nejpozději ale do roku 2030.

11.1.2021 v 10:02 | Karma článku: 40.12 | Přečteno: 1359 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Habrový potok - finále

Hustá zástavba, zámek, oppidum, bývalá hvězdárna, sklárna, výletní restaurace Tomáše Hanáka, to je Nižbor. Potok? Ach, jistě, ten tu taky někde teče.

10.1.2021 v 9:00 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 228 | Diskuse

Marek Hurt

Hlavou zeď neprorazí ani ekologický aktivista

Momentálně u nás leží sníh, mrzne a nefouká. Solární ani větrné elektrárny tudíž nevyrábějí žádnou elektřinu. Rozsvítit a zatopit si ale chce každý, dokonce i ekologický aktivista.

8.1.2021 v 10:34 | Karma článku: 40.70 | Přečteno: 1469 | Diskuse

Wanda Dobrovská

Byly habry, byly

"Ale, ale, copak to tu máme?“ diví se Habrový potok, když se mu v údolí za chatovou osadou kolem bývalé novojáchymovské hájovny začíná hromadit voda.

4.1.2021 v 11:00 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 341 | Diskuse

Jan Bartoň

Ohřívání vzduchu obnovitelnými zdroji energie?

Pan Přemysl Souček napsal zajímavou glosu o tom, jak se daří zamlčovat negativní vlivy obnovitelných zdrojů energie. Nicméně, upozorním zejména na zákon zachování energie.

3.1.2021 v 10:00 | Karma článku: 44.23 | Přečteno: 10099 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 12.52 Průměrná čtenost 1116

Technik, konzultant, obchodník - již 30 let. Měsíčně najedu na služebních cestách něco kolem 5.000 kilometrů. Před čtyřmi roky jsem začal používat elektromobil a doposud najel něco málo přes 150.000 elektrických km.

Po této zkušenosti vnímám elektromobil jako TŘEŠNIČKU na dortu elektromobility - té se věnuji v projektu www.mala-elektromobilita.cz

Najdete na iDNES.cz