Co bude po smrti?

27. 04. 2018 9:19:19
Mnozí si myslí, že nic. Někdo je přesvědčen, že po smrti začíná všechno od znovu – tedy alespoň pro duši, tělo se rozpadne v prach. Ale je to tak doopravdy? Duše do nebe (pekla) a tělo v prach?

Když jsem se zajímal o to, čím se liší způsoby rozhodování v různých kulturách, překvapilo mne, že více záleží na zemi, ve které žijete, než na vaší víře.

A teď zrovna nemyslím, přírodní národy nebo země z různých koutů světa. Nebudu srovnávat Evropu se Střední Amerikou či Blízkým východem. Dokonce ani moc nezáleží na tom, jestli je člověk křesťan, muslim, buddhista, nihilista či pastafarián.

Naše duše je velmi těžko uchopitelná a popsatelná, tu nechám na později. Podívejme se nejprve, co bude s tělem.

V Německu je ochotno po smrti darovat svoje orgány na transplantace 12 % obyvatel, naproti tomu v Rakousku je to téměř 100 %. Čím to, že sousední země mají takové rozdíly v tak důležité věci jako je dárcovství orgánů? Je vůbec možné? Tak podobné země s tak podobnou historií a kulturou vykazují diametrální rozdíl.

Jak se lidé rozhodují, když přemýšlejí o tom, jestli darovat, či nedarovat. Co je tím pomyslným jazýčkem na vahách?

Mohu pomoci druhým? Může mi to uškodit? Neodvezou mne dříve - než to bude nutné? Bude mít můj darovaný orgán svoji vlastní duši? Jaká otázka napadne Vás?

Je jednoduché se rozhodnout pro ANO či NE?

A kolik je potřeba času pro správné rozhodnutí v této otázce? Minutu? Dvě? Hodinu či den? Člověk možná ještě po týdnu nebudete mít jasno.

Co potřebuji vědět, abych si správně zodpověděl tuto složitou otázku.

Zcela jistě mně nepomůže následující graf o tom, jak je to v různých evropských zemích.

Tato čísla, která „vypadla“ z evropských statistik nenechala chladných hned několik vědeckých týmů, kteří záhadě chtěli přijít na kloub.

Proč lidé v první skupině zemí nechtějí po smrti darovat svoje orgány a druhá skupina zemí, kde je dárcovství téměř 100 % s tím nemá problém? Je to způsobeno nějakou víc morální společností, jinou kulturou, výchovou, systémem školství, pohádkami před spaním, nebo nějakou historickou událostí v dané zemi?

Když jsem se bavil s kolegy elektromobilisty o podpoře v anketě na nováčka roku, tak sršeli nápady. Napiš na blog článek, který bude mít 10.000 shlédnutí – a je to . Řešení tak trošku jako Pat a Mat – takhle si to představují někteří mí ekolegové. Napsat článek je prý jednoduché. No já řeknu manželce a dětem – to máš sedm hlasů k dobru – přidal se další. Nakonec jedna kolegyně přišla s tím, ať na blogu napíšu článek o situaci, která nejvíce ovlivnila můj pohled na téma o kterém píši.

A i když to zatím není příliš zřejmé, píši o tom jak se dobře rozhodovat a částečně také o elektromobilitě - na které ukazuji rozhodovací techniky v reálných případech.

Když jsem pátral v paměti co mě z těch mnoha informací a poznatků nejvíce ovlivnilo, měl jsem brzy jasno. K lepšímu rozhodování mne nejvíce posunul výsledek studie, jak lidé z různých zemí přistupují k dárcovství orgánů.

Vím, že se to zní divně. Může výsledek jedné studie ovlivnit způsob rozhodování? Ano, je to možné. V mém případě změna přicházela postupně – ale stejně to byla pecka.

Vy co čtete mé blogy pravidelně víte, že výsledek nevybalím hned v tomto článku, ale až v tom příštím. Ten příští článek nechám na pondělí 30.04.2018. V 11 hod. 12 min a 13 sec. Uveřejním článek s informací, která nejvíce ovlivnila moje rozhodování. Od té doby se rozhoduji lépe. A na čem to poznám? Můj život je spokojenější, štastnější, zdravější a hodnotnější než před tím.

Informace, o kterou se s Vámi podělím, mne v době, kdy jsem ji „pochopil“, vyřadila ze života na pár dnů. Neustále jsem o tom musel přemýšlet a přehodnocovat svoje „neomylné“ postoje.

Více jsem se taky kontroloval a vnímat zpětnou vazbu. Proto je skvělé, že se v úterý nejde do práce a lze to v klidu zpracovat.

Možná se i Vy budete chtít lépe rozhodovat - být spokojenější, štastnější, zdravější, ...

Můžete vše, co budete chtít – protože:

„O tom jací opravdu jsme, nesvědčí naše schopnosti, ale naše volby.“

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore / J. K. Rowling

A co Vy? Jak jste na tom s dárcovstvím orgánů? UŽ JSTE SE ROZHODLI?

Autor: Mirek Matyáš | pátek 27.4.2018 9:19 | karma článku: 11.53 | přečteno: 686x


Další články blogera

Mirek Matyáš

Norské střípky II

V noci v Norsku kolem silnic trolla nepotkáte. Mají tu osvícené cesty v obci i mimo obec - i v lese. Asi proto se těmto místům trollové vyhýbají. Zato tu jsou skřítci.

15.10.2018 v 8:15 | Karma článku: 14.75 | Přečteno: 455 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norské střípky I

Slíbil jsem, že po srazu elektromobilistů v Boskovicích dám na blog nějaké ty postřehy z Norska. To, co mne nejvíce zaujalo. Nejprve tedy k dopravě.

12.10.2018 v 8:09 | Karma článku: 16.61 | Přečteno: 540 | Diskuse

Mirek Matyáš

Jak jsem nenabíjel v Kladně – další z nočních můr elektromobilisty.

Jak jsem nenabíjel na Siemensově ulici v Praze – tak se měl původně jmenovat tento článek, situace se však vyvinula jinak – nenabíjím i jinde.

10.10.2018 v 8:44 | Karma článku: 19.28 | Přečteno: 867 | Diskuse

Mirek Matyáš

Je nás stále více.

Ano, elektromobilistů je stále více, je tedy logické, že přibývají i jejich akce. Jedna z nich se konala v sobotu i ve Westernovém městečku v Boskovicích.

25.9.2018 v 11:22 | Karma článku: 14.32 | Přečteno: 851 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otázky na jadernou energii, které u Václava Moravce nezazněly

Vysocí státní úředníci stále tvrdí, že jádro je nejlevnější zdroj a jinou možnost nemáme. To ale ostře kontrastuje s veřejně publikovanými cenovými kalkulacemi jaderné a obnovitelné energie. Jedná se o neznalost, nebo o záměr?

20.10.2018 v 18:10 | Karma článku: 16.74 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Aleš Erber

Je lesnicko-dřevařský sektor v krizi?

Před necelým rokem mi vyšel tento článek, ve kterém jsem nečekal, že situace v sektoru bude na hraně apokaplysy. Mno z toho, co je obsahem rok starého článku, se naplnilo a lokálně překonalo. Je nutné si ho připomenout

18.10.2018 v 21:57 | Karma článku: 11.85 | Přečteno: 420 | Diskuse

Michal Gregor

OSN varuje před změnou klimatu. Jakou máme šanci na záchranu?

Pravděpodobně se na vás poslední dobou ze všech stran valí zprávy s titulky, jako "Pokud se lidstvo nevzpamatuje, za 12 let přijde katastrofa" a jiné, pohromu předpovídající články. Jak na tom doopravdy jsme a co můžeme udělat?

16.10.2018 v 11:31 | Karma článku: 11.47 | Přečteno: 602 | Diskuse

Milan Smrž

Žijeme v nejlepší či nejhorší době? (pokračování)

Na první pohled se zdá, že opravdu žijeme nejlepší době. Většina lidí v našem okolí jí, co chce, jezdí, kam chce, dělá, co chce. Nikdy se tolik lidí v bohatších zemích nemělo tak dobře. Brzy ale na hodovním stole přistane účet.

14.10.2018 v 13:36 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 639 | Diskuse

Stisk Studentský deník

"Vody ubývá a bude hůř," varuje hydrolog Jánský

Ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s odborníky diskutovali o ekologické budoucnosti Česka. Pořadatelé ve středu besedou na téma "Voda v krajině" otevřeli festival Ekofilm, který bude v Brně od 11. do 13. října.

12.10.2018 v 20:46 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 451 | Diskuse
Počet článků 45 Celková karma 14.82 Průměrná čtenost 923

Technik, konzultant, obchodník - již 30 let. Měsíčně najedu na služebních cestách něco mezi 3.000 a 6.000 kilometry.

Nyní tedy reálný elektromobilista - a to na celé dva měsíce. (Ano to byl původní plán, nyní jezdím EV již rok a půl.)

A protože mě velmi zajímá behaviorální ekonomie (ta je o tom, proč se lidé rozhodují spíše pomocí emocí, než za použití logiky), bude celý blog spíše o pocitech než o technických parametrech aut.

Najdete na iDNES.cz