Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uvězněný mozek.

12. 02. 2018 9:05:05
Spoustu věcí nedokážeme, protože nám v tom brání objektivní příčiny. Zaměstnavatel, rodina, podmínky, nedostatek financí, čas, špatná doba, špatné vzdělání, nebo naopak příliš dobré vzdělání...

A co když ten, co nás brzdí a klade překážky, je náš vlastní mozek, respektive jeho limity? Limity, které nám nabídla společnost, rodina, přátelé, televizní seriály, pohádky, náboženství... Mříže v naší hlavě, které jsme si zafixovali sami.

Přece víme, co je dobré a co špatné už od mateřské školky – pohádky nám byly vodítkem. Princezny jsou hodné, spravedlivé a laskavé – a mají zlaté vlasy. Jejich sestry s rusými vlasy - to už není to ono, a brunetky a černovlásky už nejsou hodny nějakého prince a bezstarostného života. (... a od té doby žili šťastně a jestli neumřeli, žijí dodnes.)

Dokážeme se dostat mimo limity vlastního myšlení, kreré jsme si sami nastavili? Kdy je naše mysl schopna překonat sama sebe? Nepřebíráme skupinové pravdy jen proto, že je to snadné, jednoduché a pohodlné? Ještě že už skončily prezidentské volby a můžeme se věnovat něčemu užitečnému.

Představte si tu krásnou situaci, že čeští hokejisté opět vyhrají olympijskou medaili – jako v Naganu. To se zase bude oslavovat, to budou jízdy - a těch suvenýrů, triček a upomínkových předmětů.

Třeba bude možné koupit kopii vítězného puku s podpisem střelce, třeba i hokejku s podpisem autora vítězného gólu! To by bylo něco pro fanoušky – a co teprve pro malé kluky – mít tu nejlepší hokejku na světě a vítězný puk, i když to bude pouze kopie, bude to přece ta pravá hokejka – ten pravý puk.

Hokejka by třeba stála dva tisíce korun a puk dvěstě. No a ještě lepší by to bylo v sadě a se slevou. Hokejka dohromady s pukem by stála tisíc sto korun. Super!

Víte, jakým magnetem by to bylo pro malé kluky, mít tak hokejku a puk? No, i když i 1 100 Kč je pro malé kluky (a samozřejmě i pro mladou rodinu) velká pálka.

No a tak se třeba domluví dva spolužáci, Jirka a Pavel, že si koupí dohromady tu sadu a rozdělí si ji. Jirka zaplatí hokejku a Pavel puk. Ale jak si ji mají rozdělit - tu cenu? Když tím, že Pavel zaplatí puk, umožní Jirkovi pořídit si hokejku výrazně levněji, Jirka ušetří daleko více než Pavel. Kluci vyberou prasátka a pospíchají do obchodu s tím, že se zeptají prodavače, jak stanovit cenu – ten sportovním věcem přece rozumí.

Prodavač navrhne, že férová cena je, když hokejka je o tisíc korun dražší než puk. Kluci že jo, a tak si plácnou. Jirka zaplatí na pokladně 1 000 Kč a Pavel stovku.

Prodavač vezme peníze a vystaví jim účtenku (na které je i EET).

Kluci - celí šťastní - rozbalí sadu a každý má svou vytouženou trofej.

Už chtějí odejít, když se jich prodavač zeptá, jestli se mezi sebou vzájemně vyrovnají, protože se domluvili na jiné ceně, než každý platil u pokladny.

Kluci se zeptají, jak to myslel, protože každý přece zaplatil svůj díl. Prodavač řekne, že ne a připomene jim jejich dohodu, na kterou si plácli. „Hokejka je o tisíc korun dražší než puk.“ Hokejka dohromady s pukem stojí tisíc sto korun. Kolik tedy stojí puk?

Co myslíte, dopočítají se žáci páté třídy správného výsledku, když i vy jste se pravděpodobně zmýlili a skočili na jeden z mentálních klamů? Zvolili jste snadné, jednoduché a nabízející se řešení před správným, složitějším, nad kterým je potřeba se zamyslet.

V diskuzi u minulého článku (Jak padá Lístek) jsem opět měl ten pocit. Jeden čtenář psal, že by nekoupil automobil, kdyby byl omezen tím, že by mu benzín tankovali pouze po kapkách – plnou by nakapali za 6 hodin. Automobil by nebral ani zdarma, ani kdyby byl zdarma i ten benzín. No já se mu ani nedivím.

Ale to je jen omezení v jeho hlavě, že si nedokáže představit a zařídit, aby mu tu nádrž nakapali přes noc, když spí.

Kdyby si přečetl některý z předchozích článků, přišel by na to, co by se stalo v případě, že bych používal elektromobil, který by měl využitelnou baterii větší než 30 kWh. Ve sledovaném měsíci (červen 2017, kdy jsem najel 4 632 km), by mi nabíjení na tuto vzdálenost zabralo méně mého času, než kdybych tankoval u benzinek!

Je zajímavé sledovat, jak nám mantinely a omezení, která jsme si sami vybudovali ve své mysli, brání dobře se rozhodovat.

O elektromobilech, o financích, o prezidentech... o životě.

Autor: Mirek Matyáš | pondělí 12.2.2018 9:05 | karma článku: 12.46 | přečteno: 351x


Další články blogera

Mirek Matyáš

Norská Odyssea IV.

Koňský hřbet ... mnozí říkají, že z něho je nejkrásnější pohled na svět. No nic, já přináším pohled z Osla.

3.9.2018 v 9:08 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 281 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norská Odyssea III.

Minulý článek o putování elektromobilem po Norsku jsem ukončil "tragédií" u rychlonabíječky. Nyní budu psát o zbytku dne. Nástin obsahu jen ve zkratce: Dobrý, divný, Voksenåsen a nakonec paráda + pár fotek.

22.8.2018 v 9:29 | Karma článku: 12.83 | Přečteno: 470 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norská Odyssea II.

Jak jsme se včera domlouvali v diskuzi, nejprve opět něco pro ty, kteří nemají zapotřebí číst moje dlouhé články. Dobrý, skvělý, vynikající, dobrý, dobrý, šok, tragédie, dobrý, divný a nakonec paráda.

17.8.2018 v 11:11 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 733 | Diskuse

Mirek Matyáš

Norská Odyssea I.

O prvních dojmech z reality Norské elektromobility. Pro ty, kteří mi říkají, že píšu zbytečně dlouhé blogy, ve stručnosti popíši průběh celého prvního dne. Dobrý, dobrý, dobrý, pořád dobrý, ještě pořád dobrý a nakonec špatný.

16.8.2018 v 10:43 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 824 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Vratné vajgly

Onehdá jsem někde zaslechla jak je moře plné plovoucích nedopalků, které se do něj dostaly. No, asi takto. Byla jsem u moře naposledy před cca 9 lety ve Francii v Cannes.

24.9.2018 v 20:20 | Karma článku: 14.37 | Přečteno: 395 | Diskuse

Karel Trčálek

Česko zasáhla vichřice, lámala české stromy a každému je to fuk!

Napsal už tady někdo o tom, že tisíce lidí kvůli vichřici zůstaly bez proudu, nebo že dokonce ani nejezdily vlaky? Nebo napsal někdo o tom, že ten člověk bez proudu je on, nebo že vlak, kterým chtěl někam jet, nejel?

24.9.2018 v 18:37 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 505 | Diskuse

Jana Slaninová

Děsně nekorektně: Víte, co se stane až všichni afričtí migranti dostanou mořskou nemoc?

Zblednou. Budou k nerozeznání od domorodců v Evropě a místo imigrace, nastane infiltrace! Potom ovšem může nastat fáze dvě. V Evropě nebude k hnutí, bílí migranti se nahrnou do plavidel a hrrr do Afriky. Tam se opálí...

24.9.2018 v 18:10 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 885 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezidentovo letní sídlo

Zámek v Lánech je od roku 1921 oficiálním letním sídlem našich prezidentů, ale veřejnosti jsou interiéry přístupné pouze při výjimečných příležitostech. A jedna taková nastala letos v září, tak jsem se tam vydala a fotila.

24.9.2018 v 17:32 | Karma článku: 13.82 | Přečteno: 583 | Diskuse

Ladislav Jakl

Cestujme za pivem po své vlasti

V posledních 15 letech zažíváme i v Česku ohromný boom mikropivovarů. Dokonce takový, že jsme se v počtu pivovarů na obyvatele nedávno dostali na první místo na světě.

24.9.2018 v 16:17 | Karma článku: 17.79 | Přečteno: 326 | Diskuse
Počet článků 41 Celková karma 14.85 Průměrná čtenost 932

Technik, konzultant, obchodník - již 30 let. Měsíčně najedu na služebních cestách něco mezi 3.000 a 6.000 kilometry.

Nyní tedy reálný elektromobilista - a to na celé dva měsíce. (Ano to byl původní plán, nyní jezdím EV již rok a půl.)

A protože mě velmi zajímá behaviorální ekonomie (ta je o tom, proč se lidé rozhodují spíše pomocí emocí, než za použití logiky), bude celý blog spíše o pocitech než o technických parametrech aut.

Najdete na iDNES.cz