Uvězněný mozek.

12. 02. 2018 9:05:05
Spoustu věcí nedokážeme, protože nám v tom brání objektivní příčiny. Zaměstnavatel, rodina, podmínky, nedostatek financí, čas, špatná doba, špatné vzdělání, nebo naopak příliš dobré vzdělání...

A co když ten, co nás brzdí a klade překážky, je náš vlastní mozek, respektive jeho limity? Limity, které nám nabídla společnost, rodina, přátelé, televizní seriály, pohádky, náboženství... Mříže v naší hlavě, které jsme si zafixovali sami.

Přece víme, co je dobré a co špatné už od mateřské školky – pohádky nám byly vodítkem. Princezny jsou hodné, spravedlivé a laskavé – a mají zlaté vlasy. Jejich sestry s rusými vlasy - to už není to ono, a brunetky a černovlásky už nejsou hodny nějakého prince a bezstarostného života. (... a od té doby žili šťastně a jestli neumřeli, žijí dodnes.)

Dokážeme se dostat mimo limity vlastního myšlení, kreré jsme si sami nastavili? Kdy je naše mysl schopna překonat sama sebe? Nepřebíráme skupinové pravdy jen proto, že je to snadné, jednoduché a pohodlné? Ještě že už skončily prezidentské volby a můžeme se věnovat něčemu užitečnému.

Představte si tu krásnou situaci, že čeští hokejisté opět vyhrají olympijskou medaili – jako v Naganu. To se zase bude oslavovat, to budou jízdy - a těch suvenýrů, triček a upomínkových předmětů.

Třeba bude možné koupit kopii vítězného puku s podpisem střelce, třeba i hokejku s podpisem autora vítězného gólu! To by bylo něco pro fanoušky – a co teprve pro malé kluky – mít tu nejlepší hokejku na světě a vítězný puk, i když to bude pouze kopie, bude to přece ta pravá hokejka – ten pravý puk.

Hokejka by třeba stála dva tisíce korun a puk dvěstě. No a ještě lepší by to bylo v sadě a se slevou. Hokejka dohromady s pukem by stála tisíc sto korun. Super!

Víte, jakým magnetem by to bylo pro malé kluky, mít tak hokejku a puk? No, i když i 1 100 Kč je pro malé kluky (a samozřejmě i pro mladou rodinu) velká pálka.

No a tak se třeba domluví dva spolužáci, Jirka a Pavel, že si koupí dohromady tu sadu a rozdělí si ji. Jirka zaplatí hokejku a Pavel puk. Ale jak si ji mají rozdělit - tu cenu? Když tím, že Pavel zaplatí puk, umožní Jirkovi pořídit si hokejku výrazně levněji, Jirka ušetří daleko více než Pavel. Kluci vyberou prasátka a pospíchají do obchodu s tím, že se zeptají prodavače, jak stanovit cenu – ten sportovním věcem přece rozumí.

Prodavač navrhne, že férová cena je, když hokejka je o tisíc korun dražší než puk. Kluci že jo, a tak si plácnou. Jirka zaplatí na pokladně 1 000 Kč a Pavel stovku.

Prodavač vezme peníze a vystaví jim účtenku (na které je i EET).

Kluci - celí šťastní - rozbalí sadu a každý má svou vytouženou trofej.

Už chtějí odejít, když se jich prodavač zeptá, jestli se mezi sebou vzájemně vyrovnají, protože se domluvili na jiné ceně, než každý platil u pokladny.

Kluci se zeptají, jak to myslel, protože každý přece zaplatil svůj díl. Prodavač řekne, že ne a připomene jim jejich dohodu, na kterou si plácli. „Hokejka je o tisíc korun dražší než puk.“ Hokejka dohromady s pukem stojí tisíc sto korun. Kolik tedy stojí puk?

Co myslíte, dopočítají se žáci páté třídy správného výsledku, když i vy jste se pravděpodobně zmýlili a skočili na jeden z mentálních klamů? Zvolili jste snadné, jednoduché a nabízející se řešení před správným, složitějším, nad kterým je potřeba se zamyslet.

V diskuzi u minulého článku (Jak padá Lístek) jsem opět měl ten pocit. Jeden čtenář psal, že by nekoupil automobil, kdyby byl omezen tím, že by mu benzín tankovali pouze po kapkách – plnou by nakapali za 6 hodin. Automobil by nebral ani zdarma, ani kdyby byl zdarma i ten benzín. No já se mu ani nedivím.

Ale to je jen omezení v jeho hlavě, že si nedokáže představit a zařídit, aby mu tu nádrž nakapali přes noc, když spí.

Kdyby si přečetl některý z předchozích článků, přišel by na to, co by se stalo v případě, že bych používal elektromobil, který by měl využitelnou baterii větší než 30 kWh. Ve sledovaném měsíci (červen 2017, kdy jsem najel 4 632 km), by mi nabíjení na tuto vzdálenost zabralo méně mého času, než kdybych tankoval u benzinek!

Je zajímavé sledovat, jak nám mantinely a omezení, která jsme si sami vybudovali ve své mysli, brání dobře se rozhodovat.

O elektromobilech, o financích, o prezidentech... o životě.

Autor: Mirek Matyáš | pondělí 12.2.2018 9:05 | karma článku: 13.20 | přečteno: 361x

Další články blogera

Mirek Matyáš

Němečtí elektromobilisté jsou truhlíci …

... alespoň takový pocit jsem získal po přečtení článku od blogokolegy Zímy. Je možné, že v Německu jezdí s elektromobily samá paka?

14.1.2019 v 14:01 | Karma článku: 19.08 | Přečteno: 1521 | Diskuse

Mirek Matyáš

Pour Féliciter – aneb co nás nemine v následujícím čase

Milí kolegové, vážení zákazníci, odvážní blogeři ... přeji Vám hodně štěstí a zdraví ... to ostatní přijde samo ... tak jako ta elektromobilita.

2.1.2019 v 9:01 | Karma článku: 16.51 | Přečteno: 682 | Diskuse

Mirek Matyáš

45 000 Kč za jednu kilowatthodinu pro elektromobil - není to moc?

I elektromobilisté hrají takové ty klučičí hry. Kdo dál a tak ... Kdo má největší kapacitu baterií, nejdelší dojezd, kdo nejbohatší výbavu, kdo najel nejvíc e-kilometrů, kdo jezdí nejlevněji ... kdo jezdí nejdráž ... asi jsem vyhrál.

27.12.2018 v 12:18 | Karma článku: 26.36 | Přečteno: 2387 | Diskuse

Mirek Matyáš

Byl jsem tam.

Ano, 12.12.2018 jsem byl na D1 a kdybych neměl spoustu najetých kilometrů po – a kolem této „strategické komunikace“ – nejspíš bych tam přespal i s vybitým elektromobilem.

17.12.2018 v 7:17 | Karma článku: 25.70 | Přečteno: 1257 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Zuzka Součková

Obědy zdarma pro všechny

Tak, děti, jdeme na oběd, máte ho zadarmo. Ale, pančelko, já nechci, mně ty obědy v jídelně nechutnají," řekne Maruška, otřese se hrůzou při vzpomínce na včerejší oběd. Nebylo to sice jídlo pro gurmána, ale bylo teplé a zdarma.

16.1.2019 v 19:39 | Karma článku: 27.05 | Přečteno: 539 | Diskuse

David Vlk

Tati, a ten bod "G" to je taky fyzika?

Člověk si pořád myslí, že když vyluští křížovku v Reflexu, má přelouskanou Kamasútru a ví, že na pražském Hradě sedí mister Popelníček, tak má pod čepicí. Někdy se ale šeredně plete.

16.1.2019 v 19:02 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 701 | Diskuse

Michal Pohanka

"Nevíte, co se životem? My vám ho naplánujeme!" Aneb Když jste starý, nemocný a bezmocný 4

Pracovat v domově důchodců, v eldéence, nebo třeba i na interně je značně náročné a deprimující, protože tam potkáte spoustu nešťastných, nemocných a bezmocných lidí. A o některé z nich je bohužel i dost špatně postaráno

16.1.2019 v 16:24 | Karma článku: 18.81 | Přečteno: 780 | Diskuse

Libuše Palková

Idiomy

Má ráda idiomy, bývají vtipné a nápadité. Ráda ty české porovnávám s idiomy jiných jazyků a baví mě, jak různé národy pojmenovávají jevy zcela odlišně. Proto pokud některý idiom přeložíte doslovně, můžete pak vypadat jako idiot.

16.1.2019 v 14:38 | Karma článku: 24.05 | Přečteno: 869 | Diskuse

Jan Bartošek

Ne lanovka, rodič je vinen!

Stále častěji, v duchu výchovy dětí, jako „skutečných svébytných osobností“ se setkáváme s tím, že za problémy či neúspěchy v prosazování tohoto nového „výchovného trendu“ mohou TI OSTATNÍ, nikoli rodič.

16.1.2019 v 13:53 | Karma článku: 27.36 | Přečteno: 758 | Diskuse
Počet článků 53 Celková karma 20.35 Průměrná čtenost 1024

Technik, konzultant, obchodník - již 30 let. Měsíčně najedu na služebních cestách něco mezi 3.000 a 6.000 kilometry.

Nyní tedy reálný elektromobilista - a to na celé dva měsíce. (Ano to byl původní plán, nyní jezdím EV dennodenně již téměř dva roky.)

A protože mě velmi zajímá behaviorální ekonomie (ta je o tom, proč se lidé rozhodují spíše pomocí emocí, než za použití logiky), bude celý blog spíše o pocitech než o technických parametrech aut.

Najdete na iDNES.cz